تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - نماز در اسلاممائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

نماز در اسلام ستون دین و محبوب ترین اعمال نزد خداوند است که ادای آن باعث آرامش دل ها میگردد. تعداد نمازهای روزانه و رکعات آنها در کتب فقهی برگرفته از آیات و احادیث پیامبر و ائمه اطهار بیان شده است.

در آیات متعدد به خواندن نماز سفارش شده است. برخی از آیات عبارت است از:وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّکاةَ وَ ما تُقَدِّمُوا لِأَنْفُسِکُمْ مِنْ خَیْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بِما تَعْمَلُونَ بَصیرٌ... و نماز را برپا دارید و زکات را ادا کنید و هر کار خیری را برای خود از پیش می فرستید ، آن را نزد خدا ( در سرای دیگر ) خواهید یافت خداوند به اعمال شما بیناست. (سوره بقره آیه ی 110)

أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوکِ الشَّمْسِ إِلى‏ غَسَقِ اللَّیْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ کانَ مَشْهُوداً. وَ مِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَکَ عَسى‏ أَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقاماً مَحْمُوداً... نماز را از زوال خورشید (هنگام ظهر) تا نهایت تاریکی شب [نیمه شب] برپا دار و همچنین قرآن فجر [نماز صبح] را چرا که قرآن فجر، مشهود (فرشتگان شب و روز) است!. و پاسی از شب را از خواب برخیز، و قرآن و نماز بخوان! این یک وظیفه اضافی برای توست امید است پروردگارت تو را به مقامی در خور ستایش برانگیزد. (سوره اسراء آیه ی 78 و 79)

در اسلام تعداد نماز های روزانه معین است که پیامبر اکرم در طول زندگانی آنها را با جماعت می خواند عبارت است از: ظهر، عصر، مغرب، عشاء و صبح.

این نمازها در طول تاریخ اسلام- تا عصر حاضر- به همان صورتی که تشریع شده، از سوی مسلمانان بدون هیچ تغییر یا تبدیلی ادا می شود، در حالی که نماز در یهودیت به صورت تبدیل شده و تغییر یافته قربانی حیوانات است که در دین یهود جایگاه مهمی دارد و می باید در بیت المقدس برگزار می شد، ولی پس از ویرانی آن در سال 70 میلادی. به دست رومی ها قربانی کردن متروک گردید و به نماز گزاردن تبدیل شد.


منبع: دوفصلنامه قرآن پژوهی خاورشناسان/ شماره یازدهم/ ص 71

نوشته شده در جمعه 19 اردیبهشت 1393 ساعت 10:11 ق.ظ توسط بهانه بودن نماز در اسلام |


Design By : Pichak