تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - حفظ قرآن کریم چه اثراتی دارد؟مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

حفظ قرآن کریم دارای آثار و بركات زیادی است.قرآن كریم، برترین و بالاترین هدیه ی حضرت احدیّت به بشر است و حفظ آن یكی از توفیقات بزرگ الهی به حساب  می آید كه شامل حال هر كسی نمی‎شود. استعداد، آمادگی، لیاقت، توفیق، سعادت، عنایت و افاضت باعث می‎گردد خداوند متعال، این نعمت بزرگ را به فرد عطا فرماید و سعادتمندترین افراد كسانی هستند كه پس از حفظ قرآن کریم، آن را از دست ندهند و درون خود را از گنج‎های بیكران قرآن کریم خالی ننمایند.مداومت در قرائت و حفظ قرآن عامل بسیاری از توفیقات و بركات الهی است و كسی كه انس به قرائت، حفظ و تدبّر در مفاهیم و معانی قرآنی داشته باشد ترك آن برایش بسیار مشكل می‎نماید. با قرآن کریم زندگی زیبا می‎شود و جان می‎گیرد و آرامش واقعی به منصه ی ظهور می‎رسد و بدون قرآن کریم آدمی چون جمادی است متحرك و مرده ای است افقی  كه نه روح دارد و نه آرامش واقعی.

بركات حفظ قرآن کریم:

حفظ قرآن کریم دارای آثار و بركات زیادی است كه درباره ی برخی از آن ها نكاتی قابل بیان است:

1. حافظ قرآن کریم از پاداش معنوی و اُخروی بسیار زیادی بهره‎مند می‎گردد كه عبارتند از:

الف. هم نشینی با فرشتگان: امام صادق ـ علیه السّلام ـ در این باره می‎فرماید: «حافظ قرآنی كه به آن عمل كند، با فرشتگان پیغام‎بر و نیك رفتار هم نشین می‎گردد.»

ب. در شمار بزرگان امت جای گرفتن: امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: «اَشراف و بزرگان امّت من، قاریان و حافظان و شب زنده‎دارانند.»

ج . ایمنی از عذاب الهی: امیرمؤمنان علی ـ علیه السّلام ـ در این زمینه می‎فرماید: «قرآن را تلاوت كنید و آن را به خاطر بسپارید، زیرا خداوند متعال دلی كه قرآن در آن باشد عذاب نمی‎كند.»

حفظ قرآن مجید و انس با آن، انسان را در مسیر عمل به وحی و بهره جستن از معارف بلند آن قرار می‎دهد و در نتیجه او را از آتش دوزخ مصون می‎دارد. پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ می‎فرماید: «اگر قرآن در پوستی باشد، آتش بدان نخواهد رسید.»

د. آبادی قلب: پیامبر گرامی اسلام می‎فرماید: «كسی كه در درونش چیزی (سوره یا آیه‎ای) از قرآن نباشد، مانند خانه ی ویران است.»

چنان كه خانه ی ویران نزد مردم ارزش ندارد، دل تهی از آیات الهی نیز نزد خداوند بی‎ارزش است و از این روی پیامبر فرموده است: دلی كه از كلام وحی بی‎بهره باشد، مرده و چون خانه ی خراب و ویران است.

ه‍ . مشمول آمرزش الهی: رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «كسی كه قرآن را از حفظ بخواند و گمان كند خدای تعالی او را نمی‎آمرزد، ‌در شمار كسانی است كه آیات الهی را به تمسخر گرفته‎اند.»

و. پاداش مضاعف: امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «هر كس در فراگیری قرآن بكوشد و به سبب كمی حافظه آن را به سختی حفظ كند دو پاداش دارد. (پاداشی برای حفظ قرآن و پاداشی برای تحمل سختی آن».

ز. پذیرفته شدن شفاعت؛ پیامبر عظیم الشأن اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «هر كه (آن قدر) قرآن بخواند تا حفظ شود، خداوند او را به بهشت داخل خواهد كرد و شفاعتش را درباره ی ده تن از اعضای خانواده‎اش كه آتش بر آن ها واجب شده، می‎پذیرد.»

ح. بالاترین درجات بهشت: پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «درجات بهشت به تعداد آیه‎های قرآن است چون صاحب قرآن داخل بهشت شود، به وی می‎گویند بخوان و بالا برو كه هر آیه‎ای را درجه‎ای است. پس برتر از درجه ی حافظ قرآن درجه‎ای نیست.»

ط. دریافت پاداش انبیاء: پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: «ای سلمان،... همانا بعد از انبیا بهترین بندگان نزد خداوند، عالمانند و سپس قاریان و حافظان قرآن. آنان همانند انبیا از دنیا می‎روند، همراه آنان از گورها برانگیخته می‎شوند، در كنار آنان از صراط می‎گذرند و پاداش همانند آنها (از خداوند) دریافت می‎كنند.»

2. حفظ قرآن کریم بركات دنیوی نیز دارد كه عبارتند از: 

فواید حفظ قرآن,ثواب حفظ قرآن

مهم‎ترین اثر حفظ قرآن کریم درك بهتر آن است

الف: هدایت انسان:
تلاوت و انس با قرآن کریم از سفارش‎های مكرّر معصومان ـ علیهم السّلام ـ است و حفظ قرآن کریم به انس با آیات الهی می‎انجامد؛ زیرا حافظ قرآن کریم باید برای تثبیت محفوظات قرآنی‎اش روزی چند بار به قرائت قرآن کریم بپردازد. ائمه ـ علیهم السّلام ـ حافظان قرآن کریم را به تكرار آیات الهی فراخوانده اند و فرمودند: «همان گونه كه شتر بسته شده در یك نقطه ـ چنان چه مورد دیدار پیاپی صاحبش واقع نشود ـ جایگاهش را ترك می‎كند، محفوظات حافظ قرآن کریم نیز ـ اگر پیوسته مورد مراجعه و تكرار قرار نگیرند ـ از خاطر زدوده می‎شوند» بنابراین، حافظ ناگزیر است با قرآن کریم انس ‎گیرد و این هنگام زمینه ی هدایت،  سعادت و تعالی فراهم می‎آید. حضرت علی ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: «هیچ كس با قرآن هم نشین نمی‎شود مگر این كه از كنار آن با افزایش یا كاهش بر می‎خیزد: افزایش هدایت یا كاهش گمراهی.»

ب: آرامش روحی:
یاد خدا تأثیر بسزایی در روان آدمی دارد و دل در پرتو آن آرام می‎گیرد. خداوند متعال می‎فرماید: «أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» «آگاه باش كه دل‎ها با یاد خدا آرام می‎گیرد.» یكی از نام‎های قرآن، ذكر است. تلاوت و حفظ قرآن کریم نوعی ذكر خداوند است كه انسان در پرتو آن از هجوم بسیاری از فشارهای روانی و اضطرابات درونی مصون می‎ماند.

ج: نجات از تنهایی:
كتاب بهترین هم نشین تنهایی است و قرآن کریم زیباترین، دقیق ترین، عمیق‎ترین و با نفوذترین كتاب شمرده می‎شود. امام سجاد ـ علیه السّلام ـ می‎فرماید: اگر همه ی مردم روی زمین از دنیا بروند، تا وقتی قرآن کریم با من است، از هیچ چیز وحشت ندارم.

ه‍ : فهم بهتر قرآن کریم:
مهم‎ترین اثر حفظ قرآن کریم درك بهتر آن است. حافظ به سبب تسلّط بر همه ی آیات، ارتباط آن‎ها را نیك در می‎یابد و در پرتو آن دركی بهتر و درست‎تر از قرآن کریم به دست می‎آورد.

و: تقویت حافظه:
یكی از امتیازات قرآن کریم آن است كه تلاوت و به خاطر سپردنش سبب تقویت روح و حافظه ی حافظ می‎شود. در روایات آمده است كه قرائت قرآن کریم به افزایش حافظه می‎انجامد.از آن جا كه حفظ این كتاب آسمانی به تكرار پیوسته و قرائت زیاد آن وابسته است، می‎توان گفت حفظ قرآن کریم حافظه را فزونی می‎بخشد.

این بخشی از اثرات حفظ قرآن كریم بود كه به صورت اجمال بیان گردید و تو خود حدیث مفصّل بخوان از این مجمل.

نوشته شده در دوشنبه 14 فروردین 1396 ساعت 09:55 ق.ظ توسط بهانه بودن حفظ قرآن کریم چه اثراتی دارد؟ |


Design By : Pichak