تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - کوه های آسمانمائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یزْجِی سَحَاباً ثُمَّ یؤَلِّفُ بَینَهُ ثُمَّ یجْعَلُهُ رُکَاماً فَتَرَی الْوَدْقَ یخْرُجُ مِنْ خِلَالِهِ وَینَزِّلُ مِنَ السَّمَاءِ مِن جِبَالٍ فِیهَا مِن بَرَدٍ فَیصِیبُ بِهِ مَن یشَاءُ وَیصْرِفُهُ عَن مَّن یشَاءُ یکَادُ سَنَا بَرْقِهِ یذْهَبُ بِالْأَبْصَارِ نور/43.

ایا نمی بینی خدا ابرها را برای جمع و مرتب شدن می چرخاند، بعد آنها را با هم مألوف میکند، بعد آنها را روی هم انباشته میکند، و بعد می بینی که از میان امتداد آنها قطره بیرون می آید. و از ابرهای کوه مانند که ریزه های یخ دارند نیز با چرخاندن آنها تگرگ نازل میکند و آنها را بر سر هر که بخواهد میریزد و هر که را نخواهد نمیریزد. برق آن نزدیک است دیدگان را بگیرد.

از آیه فوق این نکات زیر را میتوان برداشت نمود:

1. ابرها برای جمع و مرتب شدن چرخانده می شوند:

از تصاویر گرفـتـه شده با ماهواره دیده می شود که گـردبـادها ابرها را می چرخانند، گردابی ابری را شکل داده و آنها را جمع می کنند.(زجو به معنی هـل دادن یا پیچاندن یا گرداندن چیزی برای مرتب شدن یا شکل گرفـتن است).

2. ابرها مألوف می شوند:

قرآن در مورد ابرها از واژه تألیف استفاده کرده است. تألیف به معنی سازگار نمودن و پیوند دادن دو یا چند چیز متفاوت است. علت استفاده از این واژه می تواند این باشد که پاره ابرها، از نظر دما، غلظت بخار آب، ترکیبات و غیره با هم فرق میکنند.

3. ابرها روی هم مـتـراکم می شوند:

ابرها روی هم انباشته و متراکم می شوند. گاهی تراکم آنها به چند صد متر هم میرسد.

4.قطره از خلال امتداد ابر میریزد:

وقتی وضعیت جوی به نقطه بارش برسد، ابتدا ذرات آب در بخش های بالایی ابر با هم ترکیب می شوند. سپس قطره های ریز در حد سقوط کردن تشکیل می شـوند و از بالای ابر سقوط می کنند. قطره ها در مسیر سقوط خـود با میلیون ها مولکول های دیگر آب برخورد میکنند که جذب آنها می شود و رفته رفـته بزرگتر میشوند. تا اینکه به پایین ابر میرسند و آن را ترک میکنند.

5. ابرهای کوه مانند وجود دارد:


این نوع ابرهای کوه مانند، فقط با رفتن در محیط ابرها به وسیله هواپیما قابل تشخیص است. لذا تا پیش از پرواز انسان کسی از آنها خبری نداشت.

6. در ابرهای کوه مانند، ریزه های یخ وجود دارد که با چرخش آنها تگرگ تشکیل می شود:

دانـه تگـرگ وقـتی تشکیل میشود که بلورهای یخی در بالای ابر، قطره های آب را جمع میکند و آن قطره ها سریعاً یخ میزنند. بلورهای یخی توسط بادهای تند در ابر بالا و پایین برده می شوند. این عـمل باعث میشود تا قطره های بیشتری دور آنها یخ بزند، و دانه تـگـرگ بـزرگ شود و در نتیجه سقوط می کنند.

7. برق آن نزدیک است دیدگان را بگیرد:

در ابـر، باد و بوران جریان برق مثبت و منفی درست میکند. به ایـن شکل که با بادهای قوی ذره ها و قطره های ریز آب و مخصوصاً ذره های یخی موجود در ابر، بالا و پایین برده می شـوند. این باعـث ایجـاد جـریان مثبت و منفی برق می شود. جریان مثبت و مـنـفی اغـلـب دور از هـم شـکل میگیرند. سپس تـفـاوت میان یک مـنـطـقـه با برق مثبت، با مـنـطـقـه دیگر با برق مـنـفی ـ خواه در ابر یا در زمین ـ آنقدر زیاد می شود که به شکـل جـرقـه بـسیـار بزرگ (آذرخـش) آزاد می شود و دیدگان را خیره می سازد. حال این از زبان پیامبری بیان شده است امّی، در 1420 سال پیش در شبه جزیره ای که تمام مردمان باسوادش از 17 تن تجاوز نمیکرده اند!

نوشته شده در جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 01:56 ب.ظ توسط بهانه بودن کوه های آسمان |


Design By : Pichak