تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - آغاز خلقت جهان از دیدگاه قرآنمائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

علم هیأت ثابت کرده است که در ابتدای خلقت، کرات آسمانی به صورت گاز به هم چسبیده و متصل بودند و بعدها به مرور زمان بر اثر فشردگی و تراکم شدید گازها تبدیل به جسم شدند . این واقعیت علمی اولین بار توسط « لاپلاس» ، ریاضیدان و منجم مشهور فرانسوی ، در حدود دو قرن پیش اظهار گردید و امروز نجوم جدید با دستاوردهای جدید خود صحت فرضیه علمی لاپلاس را ثابت کرده است.

براساس همین عقیده است که دانشمندان 67 عنصری که کره ی عظیم خورشید را تشکیل می دهند، عناصری از قبیل هیدروژن ، هلیوم ، کربن، ازت، اکسیژن، فسفر، آهن و ... همچنین دانشمندان دریافته اند عناصری که در خورشید و زمین یافت می شوند ، در سایر کرات نیز کم و بیش وجود دارند، چنانکه محققان با مطالعه بر روی سنگ های آسمانی، مشابهت عناصر زمین با سنگ های آسمانی را دریافته اند و میگیند همان عناصری که در زمین وجود دارند، عیناً در سنگ های آسمانی نیز به چشم می خورند.

« ژرژ گاموف » می نویسد : زمین و خورشید از گازهای بسیار سوزانی که در چندین میلیارد سال پیش بوده اند به وجود آمده اند .

دکتر « بوکای » می گوید: کوچکترین تخالفی میان معلومات قرآنی و روش جدید راجع به تشکّل جهان ( که از توده ی عظیم گاز و دود به وجود آمده ) وجود ندارد.

از مطالب فوق چنین نتیجه می گیریم که جهان با مجموعه ی میلیاردها کهکشان و کراتش  در ابتدای  آفرینش به صورت گاز به هم چسبیده و پیوسته بوده است تا اینکه انفجار عظیمی رخ داد که هنوز صدای مهیب و دهشتناک آن در 15 میلیارد سال پیش، از طریق دستگاه های حساس ، به گوش منجمان می رسد . این مطلبی است که قرآن کریم در عصر جاهلیت و عصری که جهل و نادانی سراسر سرزمین حجاز را فراگرفته بود، صریحاً در دو آیه از روی آن پرده برداشته است.

آیه اول:

ثُمَّ استَوی اِلَی السَّماءِ وَ هِیَ دُخانٌ... .

پس ، پرداخت به آسمان در حالی که گازی و دودی شکل بود ... ( فصّلت / 11 )

آیه دوم:


اَوَلَم یَرَ الَّذینَ کَفَرُوا اَنَّ السَّمواتِ وَالاَرضَ کانَتا رَتقاً فَفَتَقناهُما ... .

آیا کافران نمی نگرند که آسمان ها و زمین به یکدیگر متصل و چسبیده بودند و ما آنها را جدا کردیم ؟... ( انبیاء / 30 )

براستی که هماهنگی این آیات با اکتشافات دانشمندان امروز بر اعجاب آدمی می افزاید و برآورنده ی قرآن که فردی امی و درس ناخوانده بود، درود می فرستد و یقین حاصل می کند که براستی این کتاب معجزه است و از سوی آفریدگار جهان بر بشر نازل شده است.

احادیثی درباره ی آغاز خلقت جهان

شخصی به نام ابن سلام از پیامبر صلّی الله علیه و آله پرسید: « یا رسول الله ، بفرمایید که آسمان دنیا از چه چیزی آفریده شده است؟ »

پیامبر صلّی الله علیه واله فرمودند: « از موج مکفوف .»

ابن سلام بار دیگر عرض کرد: « یا رسول الله ، موج مکفوف دیگر چیست ؟ »

آن حضرت فرمودند : « آبی است راکد و ایستاده و بدون اضطراب که در ابتدا دود و گاز بوده است. »

و نیز آن حضرت ضمن خطبه ای با اشاره به خلقت زمین و آسمان فرمود: چون آسمان از دود و بخار بود، خداوند دستور داد تا قطعات آن که با یکدیگر فاصله داشتند، به هم بپیوندند و گرد هم آیند ( اشاره ی آن حضرت به تراکم گازها در آغاز خلقت ).

و از آن حضرت است که در پاسخ به پرسش جریر فرمودند : خداوند آسمان را از گاز آفریده است.

و در خبر است که حضرت علی علیه السلام، ضمن ایراد سخنی، چنین قسم یاد کرد: « سوگند به کسی که آسمان و زمین را از دود و گاز آفرید.»

نیز از امام محمد باقر و فرزند دانشمندش امام صادق علیهم السلام روایت شده است که فرموده اند : « خداوند آسمان را از دود ( گاز ) ایجاد نموده است. »

نوشته شده در پنجشنبه 20 مهر 1396 ساعت 08:07 ب.ظ توسط بهانه بودن آغاز خلقت جهان از دیدگاه قرآن |


Design By : Pichak