تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - کوتاه و خواندنیمائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

قرآن در دسترس!
حضرت ایت الله العظمی مرعشی نجفی رحمه الله قرآنی داشتند که بیش از شصت سال از روی آن، تلاوت میکردند. بهگونه ای که بر اثر استفاده زیاد، فرسوده و چندین بار صحافی شده بود. هنگام استراحت و خواب، این قرآن را بالای سرشان قرار میدادند. ایشان به خویشاوندان و نزدیکان و به ویژه به فرزندان خود سفارش میکردند: در منزل قرآن را دور از دسترس قرار ندهید؛ بلکه همیشه قرآن را در طاقچه و جایی بگذارید که در معرض دید باشد تا همیشه دیده شود. ایشان میفرمودند: یادتان نرود هرگاه چشمتان به قرآن میافتد، چند آیه ای از آن تلاوت کنید.

حلال مشکل
دکتر حسین کرمی نقل میکند: در کشور هندوستان دیداری با رئیس جمهور وقت هند ـ که هندو مذهب بود ـ داشتیم. از من خواست که آیاتی از قرآن را برایش تلاوت کنم. من سوره مبارکه حمد را خواندم. وقتی تمام کردم، گفت: تکرار کنید. من 4ـ5 بار سوره مبارکه حمد را تلاوت کردم. وقتی تمام شد، علت تقاضای تکرار را پرسیدم؟ گفت: من در مورد قرآن مطالعات زیادی داشتم؛ مخصوصاً سوره مبارکه حمد و مفاهیم بسیاری را از این سوره برداشت کرده ام. هر بار در شورای ایالتی مشکلی برای من پیش می آمد، از مسلمانها می خواستم سوره حمد را برای من بخوانند.

ویل دورانت (Will Durant)
این دانشمند محقق و مورخ معروف معاصر (متولد 1885 م) می نویسد: در قرآن قانون و اخلاق یکی است. رفتار دینی در قرآن شامل رفتار دنیوی نیز هست و همه امور آن از جانب خدا و به طریق وحی آمده است. قرآن شامل مقرراتی در خصوص ادب، تندرستی، ازدواج، طلاق، رفتار با فرزند، برده و حیوان، تجارت، سیاست، ربا، دین، عقود، وصایا، امور صناعت، مال، جریمه، مجازات، جنگ و صلح است ... .

مدت چهارده قرن، قرآن در حافظه اطفال مسلمان محفوظ مانده و خاطرشان را تحریک کرده. اخلاقشان را شکل داده و قریحه صدها میلیون مرد را صیقلی کرده است. قرآن در جانهای ساده، عقایدی آسان و دور از ابهام پدید می آورد که از رسوم ناروا و از قید مراسم بت پرستی و کاهنی آزاد است. ترقی اخلاق و فرهنگ مسلمانان به برکت قرآن انجام گرفته و اصول نظم اجتماعی و وحدت جمعی را در میان آنها استوار کرده است. مسلمانان را به پیروی مقررات بهداشت ترغیب کرده و عقولشان را از بسیاری اوهام و خرافات و از ظلم و خشونت رهایی داده*.

* تاریخ تمدن ویل دورانت، ج 11، ص 52، 45.

لئون تولستوی ((Iion tolstue

این فیلسوف و نویسنده مشهور روسی (1828ـ1910 م) میگوید: هر کس که بخواهد بیپیرایه بودن اسلام را دریابد، باید قرآن مجید را مورد مطالعه قرار دهد. در آنجا قوانین و تعلیماتی بر مبنای حقایق آشکار، صادر و احکامی آسان برای عموم بیان شده است. در این کتاب آیت فراوانی است که به خوبی بر مقام عالی دین اسلام و پاکی روح آورنده آن گواهی می دهد*.

* نظریه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 41.

منبع : مجله نسیم وحی شهریور 1386، شماره 7

نوشته شده در پنجشنبه 25 آبان 1396 ساعت 07:41 ب.ظ توسط بهانه بودن نظرات |


Design By : Pichak