تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - دوازده دستور عملی از قرآن کریممائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

1. سوره ذاریات آیه 50: « ففروا الی الله؛ یعنی به سوی خداوند بگریزید و فرار کنید.» این تعبیر قرآن کریم در اوایل مناجات شعبانیه و دعای شب جمعه در مفاتیح و دعای صباح و چندین دعای دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

2. سوره نجم، آیة 33: « فلا تزکوا انفسکم؛ یعنی خویشتن را بی گناه مدانید.»

3. سوره مجادله، آیه 22: « لاتجد قوماً یومنون بالله و الیوم الاخر؛ یعنی نمی یابی مردی را که به خدا و روز قیامت ایمان آورده باشند، ولی با کسانی که با خدا و پیامبرش مخالفت می ورزند، دوستی کنند؛ هر چند آن مخالفان پدران یا فرزندان یا برادران یا قبیله آنها باشند.» (قرآن درباره دوستی کردن و دوستی نکردن در آیات 28 آل عمران، 113 هود، 51 مائده، 24 توبه، 144 نساء، 7 شوری، 1 و 9 ممتحنه، 9 و 12 و 22 حجرات، 119 آل عمران و 50 کهف نیز دستوراتی مهم دارد.)

4. سوره نحل، آیه 90: « یعظکم لعلکم یذکرون؛ یعنی خدا شما را موعظه می کند. باشد که پذیرای پند شوید.»

5. سوره فاطر، آیه 37: « اولم نعمرکم ما یتذکر فیه من تذکر؛ یعنی آیا آن قدر شما را عمر نداده بودیم که پند گیرندگان بپذیرند.» (به کسی دوبار عمر نمی دهند. امروز که رفت، دیگر رجوعی خواهد داشت. خوب است قدر عمر را بدانیم).

6. سورة قمر، آیه 17: « و لقد سیَّرنا القرآن للذکر فهل من مدکر؛ یعنی این قرآن را آسان ادا کردیم تا از آن پند گیرند. آیا پند گیرنده ای هست؟» (این آیه 4 بار در این سوره تکرار شده است. به راستی تکرار مطلبی آیا دلالت بر تأکید آن موضوع نیست؟)

8. سوره اسراء، آیه 27: « ان المبذرین کانوا اخوان الشیاطین؛ یعنی اسراف کاران برادران شیاطین هستند.» (در هر روز قیمت نان خشکی که در ایران اسلامی دور ریخته می شود، معادل پنجاه کیلوگرم طلا می باشد و مقدار مصرف سیگار در هر روز نیز معادل پنجاه کیلوگرم می باشد. اخیراً نیز وزیر نفت گفت: ایران پنجاه میلیونی معادل کل قاره اروپای دویست میلیونی گاز شهری استفاده می کند.)

9. سوره اسراء، آیه 38: « و لا تمش فی الارض مرحا؛ یعنی به خودپسندی و تکبر بر زمین راه مرو.» (همانند این دستور قرآن کریم در سوره فرقان آیه 63 و سوره لقمان آیه هیجده مورد تأکید قرار گرفته است.)

10. سوره اسراء، آیه 53: « و قل لعبادی یقولوا الّتی هی احسن؛ یعنی به بندگان من بگو با یکدیگر به بهترین وجه سخن بگویند.» (در سوره بقره این دستور خدای بزرگ تکرار شد و فرموده است که: قولوا للناس حسنا.)

11. سوره اسراء، آیه 7: « ان احسنتم احسنتم لانفسکم و اَن اسأتم فلها؛ یعنی اگر نیکی کنید به خود می کنید و اگر بدی کنید به خود می کنید.»

12. سوره انعام، آیه 92: « و هم علی صلاتهم یحافظون؛ یعنی آنها مراقب نمازهای خود هستند.» (این دستور خدای بزرگ در سوره بقره آیة 238 و معارج آیه 34 و مؤمنون آیه 9 نیز تکرار و تأکید شده است و در آیه 59 سوره مریم می فرماید: عده ای نماز را ضایع گذاشتند؛ اضاعوا الصلوه. همه اینها دلالت بر آن دارد که نماز بایستی در وقت آن و مراقبت بر انجام آن در سر وقت باشد.)

منبع : حوزه

نوشته شده در چهارشنبه 8 آذر 1396 ساعت 05:01 ب.ظ توسط بهانه بودن نظرات |


Design By : Pichak