تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - حاملان عرش پیوسته اهل ایمان را دعا می کنندمائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

الذین یَحملون العرش و مَن حَولَه یُسبحونَ بِحمد ربهم و یومنون بهِ و یستغفرون لِلَّذینَ آمَنوا رَبَّنا وسعت کُلَّ شَی رَحمَه و عِلما فاغفِر لِلَّذین تابوا و اتَّبَعوا سَبیلَکَ وَ قِهِم عَذابَ الجَحیم...

فرشتگانی که حاملان عرشند و آنها که گرداگرد آن طواف میکنند تسبیح و حمد پروردگارشان را می گویند و به او ایمان دارند و برای مومنان آمرزش می طلبند و می گویند: پروردگارا! رحمت و علم تو همه چیز را فرا گرفته است؛ پس کسانی را که توبه کرده و راه تو را پیروی می کنند بیامرز، و آنان را از عذاب دوزخ نگاه دار.

بر اساس آیه 7 سوره غافر: 
این آیه از یک سو به مومنان می گوید تنها شما نیستید که خداوند را عبادت می کنید و قبل از شما، مقرب ترین فرشتگان خداوند و حاملان و طواف کنندگان عرش خدا حمد و تسبیحش گفته و می گویند و از سوی دیگر به کفار هشدار می دهد که ایمان آوردن یا نیاوردن شما مهم نیست و خدا نیازی به ایمان کسی ندارد؛ آنقدر فرشتگان او را حمد و تسبیح می گویند که در تصور نمی گنجد؛ در حالیکه به حمد و تسبیح آنان نیز احتیاجی ندارد. از سوی سوم به مومنان آگاهی می دهد که شما در این جهان تنها نیستید؛ هرچند در محیط زندگی خود در اقلیت باشید. 

نیرومندترین قدرت های غیبی عالم و حاملان عرش پروردگار، پشتیبان و دعاگوی شما هستند و پیوسته از خداوند بزرگ می خواهند که شما را مشمول عفو و رحمت گسترده اش قرار دهد، از خطاهایتان در گذرد و از عذاب دوزخ نگاهتان دارد. در این آیه، حاملان عرش الهی راه و رسم دعا را به مومنان می آموزند: تمسک به نام پروردگار، او را به صفات جمال و جلالش ستودن و از مقام رحمت و علم بی پایانش مدد خواستن، وارد دعا شدن و حاجات را به ترتیب اهمیت خواستن و با شرایطی که زمینه استجابت را فراهم میکند، مقرون کردن و سپس دعا را با ذکر اوصاف و جلال او و توسل دوباره به رحمتش پایان دادن.


منبع: قرآن حکیم و شرح ایات منتخب/ ترجمه دکتر محمد مهدی فولادوند/ ص 467


نوشته شده در جمعه 16 خرداد 1393 ساعت 10:07 ب.ظ توسط بهانه بودن حاملان عرش پیوسته اهل ایمان را دعا می کنند |


Design By : Pichak