تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - کوردلی و کَردلی کیفری از خداوند به سبب کفر اختیاریمائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

در تمام افعال انسان این دو حقیقت باید مورد توجه باشد یکی توحید افعالی که فاعل اصیل و مستقل تنها خداست. و دیگر مختار بودن انسان در کارهای خودش که هیچگونه اجبار و اکراهی وجود ندارد. خدا آن کار را ایجاد می کند از طریق اراده و اختیار انسان. در آیه 26 سوره بقره، خدا حجاب مستور روی قلب انسان کافر می افکند و سنگینی در گوش و دلش ایجاد می کند. همانگونه که اضلال و گمراه کردن انسان را خدا به خودش نسبت داده به کیفر فسقی که انسان با اراده و اختیار خویش مرتکب شده است که می فرماید: یُضِلُّ بِهِ کَثیراً وَ یَهْدی بِهِ کَثیراً وَ ما یُضِلُّ بِهِ إِلاَّ الْفاسِقینَ...( خداست که بسیاری از مردم را گمراه می کند و بسیاری از مردم را هدایت می کند ولی گمراه نمی کند مگر افراد فاسقِ تبهکار را) یعنی چون آنها با اراده و اختیار خودشان مسیر گناه را پیموده اند، خدا هم به کیفر این عمل آنها را به حال خودشان رها کرده و گمراه شده اند.

در آیه 6 و 7 سوره بقره اینطور آمده است که: إِنَّ الَّذینَ کَفَرُوا سَواءٌ عَلَیْهِمْ أَ أَنْذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنْذِرْهُمْ لا یُؤْمِنُونَ(6) خَتَمَ اللَّهُ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ وَ عَلى‏ سَمْعِهِمْ وَ عَلى‏ أَبْصارِهِمْ غِشاوَةٌ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظیمٌ(7)... (حقیقت اینکه کسانی که کفر ورزیده اند خدا مهر بر قلبشان و بر گوششان نهاده و پرده بر چشمشان افکنده است که دیگر نه از حقایق عالم چیزی می فهمند و نه گوش و قلبشان صدایی از حق می شنوند و نه چشمشان نشانه ای از حق می بیند) 

این کوردلی و کرَدلی، کیفری است که خدا به کفر اختیاری آنها داده است.

در آیه 5 سوره صف می فرماید: ...فَلَمَّا زاغُوا أَزاغَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ... پس چون (از حق) منحرف شدند خداوند هم دل هایشان را در انحراف رها کرد.

وقتی آن مردم کافر ملحد، با ارده و اختیار خودشان از راه حق منحرف گشته، کج روی پیش گرفتند، خدا هم به کیفر این کج روی اختیاری، قلب آنها را از پذیرش حق منصرف گردانید و از سعادت لقی و دیدار خود محرومشان ساخت. و این انسان است که با اختیار خود چوب کج روی های اختیاری خود را می خورد. و الا خداوند حکیم عادل تر از این است که انسانی را مجبور به گناه کند و بعد او را چوب بزند که چرا گناه کرده ای؟

نوشته شده در چهارشنبه 4 تیر 1393 ساعت 01:54 ب.ظ توسط بهانه بودن کوردلی و کَردلی کیفری از خداوند به سبب کفر اختیاری |


Design By : Pichak