تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - یک آیه و چند نکته: به شکرانه نعمتمائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

همه آیات قرآن کریم دستورالعمل زندگی است، برای انسان ها در تمام عصرها و داستان های تاریخی قرآن را نیز باید به دیده پند و عبرت نگریست، که در واقع قصه های قرآن به هدف ارائه برنامه زندگی،برای زندگان مطرح شده وحکایت حال مردگان نیست.

از این رو نباید به آیات مربوط به گذشتگان، با نظر سطحی نگریست و آنه را صرف یاد آوری قصه های پیشینیان دانست، بلکه باید هدف و باطن آنها را دریافت.که رمز جاودانگی و دوام قرآن در طول زمان در همین نکته نهفته است و به خصوص ائمه اطهار با روش خاصی که در تفسیر آیات به کار برده اند، به ما آموخته اند که آیات را باید از ظرف زمانی و مکانی آن بیرون آوریم و با به دست آوردن هدف کلی آنها، آیات را سر لوحه برنامه زندگی خویش قرار دهیم.

با توجه به مطلب فوق، یکی از آیات قرآن کریم را یاد آوری می کنیم که درسی بزرگ و مهّم در باب اخلاق اسلامی را در بر دارد.

حضرت موسی (ع) در مناجات با خداوند و به عنوان شکرانه نعمتهای الهی، عرضه می دارد.

«قال ربّ بما انعمت علی فلن اکون ظهیراً للمجرمین»(1)


«پروردگارا به خاطر لطفی که در حق من کردی، هرگز پشتیبان مجرمان نخواهم شد.»

خداوند به حضرت موسی، نعمت های فراوانی عنایت کرده بود: از لحاظ جسمی، سالم و قوی بود و نیز در خانواده ای محترم بزرگ شده بود و خداوند به او علم، بینش، کتاب، نبوت، شجاعت، رشد فکری و عقلی عطا کرده بود. و از اول کودکی تحت عنایت خداوندبزرگ شده وبه کمال رسیده بود.

حضرت موسی به تمام این نعمت های خداوندی نگاه می کند و در مقام شکر گزاری، تعهد می کند و می گوید: «خداوندا! به شکرانه این همه نعمت های تو، هرگز پشتیبان مجرمان نخواهم شد»؛ یعنی همه این توانایی ها و قدرت های علمی ، فکری و جسمی که به من ارزانی داشته ای، در راه ستم به کار نخواهم گرفت و پشتیبان ستمگران نخواهم شد. خداوند، این فراز از کلام موسی را برای ما نقل می کند تا ما از آن درس بزرگی برای همیشه زندگی بیاموزیم و به این مطلب برسیم که اگر خداوند به ما نطق و بیان، قلم و هنر، علم و دانش، مال و ثروت، زیبایی و جمال، سلامتی و جوانی و سایر نعمت های ظاهری و باطنی عنایت کرده است، شکر همه نعمت ها به این است که آنها را در راه عدالت اجتماعی و بهتر ساختن زندگی مردم به کار گیریم و هیچ گاه از آنها در راه ستم استفاده نکنیم و پشتوانه اهداف ستمگران نباشیم.

پدید آورنده : محمد هادی معرفت

پی نوشت:
1- قصص آیه 17.

نوشته شده در شنبه 10 مرداد 1394 ساعت 09:57 ب.ظ توسط بهانه بودن یک آیه و چند نکته: به شکرانه نعمت |


Design By : Pichak