تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - مطالب بهمن 1395مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

إِذْ تُصْعِدُونَ وَ لا تَلْوُونَ عَلى‏ أَحَدٍ وَ الرَّسُولُ یَدْعُوكُمْ فی أُخْراكُمْ فَأَثابَكُمْ غَمًّا بِغَمٍّ لِكَیْلا تَحْزَنُوا عَلى‏ ما فاتَكُمْ وَ لا ما أَصابَكُمْ وَ اللّهُ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ(153)

برداشت از سوه آل عمران آیه 153

ریشه‌ی غم و غصه‌ها در بی‌ایمانی و دوری از خداست که محک آن اطاعت از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌ و آله و جانشیان معصوم آن‌حضرت و در این زمان امام عصر ارواحنافداه است. چطور می‌شود کسی ادعای ایمان به خدا و جانشینی رسولش را داشته باشد ولی رسول خدا را در معرکه‌ی جنگ احد تنها بگذارد و هرچقدر هم آن‌حضرت آنها را صدا بزند که برگردید آنها حتی پشت سرشان را هم نگاه نکنند و مانند بز کوهی با سرعت از کوه بالا بروند؟!

خب طبیعی‌اش این است که دچار غم و غصه بشوند. اگر می‌خواهیم همیشه شاداب و بانشاط باشیم باید در این زمان تنها از امام عصر خویش اطاعت کنیم و آن امام منتظَر را بیش از این تنها و غریب نگذاریم وگرنه همیشه مغموم خواهیم بود.

نوشته شده در شنبه 30 بهمن 1395 ساعت 07:55 ب.ظ توسط بهانه بودن ریشه‌ی غم و غصه‌ها کجاست؟! |

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

ثُمَّ أَنْزَلَ عَلَیْكُمْ مِنْ بَعْدِ الْغَمّ‏ِ أَمَنَةً نُعاسًا یَغْشى‏ طائِفَةً مِنْكُمْ وَ طائِفَةٌ قَدْ أَهَمَّتْهُمْ أَنْفُسُهُمْ یَظُنُّونَ بِاللّهِ غَیْرَ الْحَقّ‏ِ ظَنَّ الْجاهِلِیَّةِ یَقُولُونَ هَلْ لَنا مِنَ اْلأَمْرِ مِنْ شَیْ‏ءٍ قُلْ إِنَّ اْلأَمْرَ كُلَّهُ لِلّهِ یُخْفُونَ فی أَنْفُسِهِمْ ما لا یُبْدُونَ لَكَ یَقُولُونَ لَوْ كانَ لَنا مِنَ اْلأَمْرِ شَیْ‏ءٌ ما قُتِلْنا هاهُنا قُلْ لَوْ كُنْتُمْ فی بُیُوتِكُمْ لَبَرَزَ الَّذینَ كُتِبَ عَلَیْهِمُ الْقَتْلُ إِلى‏ مَضاجِعِهِمْ وَ لِیَبْتَلِیَ اللّهُ ما فی صُدُورِكُمْ وَ لِیُمَحِّصَ ما فی قُلُوبِكُمْ وَ اللّهُ عَلیمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ (154)

برداشت از سوره آل عمران آیه 154

1. اگر پس از سستی و تمرّد از فرمان خدا و اولیائش دچار حزن و اندوه شدیم معلوم است هنوز کاملا بی‌ایمان نشدیم لذا باید آرامش و امنیت را در دست خدا ببینیم و از او بخواهیم تا آن را بر ما نازل کند. البته ممکن است این نزول آرامش حتی به‌صورت یک خواب سبک یا چرت کوتاه باشد.

2. اما اگر نه تنها اندوه‌ناک نشدیم بلکه به خدای‌تعالی سوء ظن داشتیم ظنی که از جاهلیت و نادانی منشأ می‌گیرد اینجا دیگر باید بدانیم روح و قلب ما در حال احتضار است.

3. در سختی‌ها و امتحانات الهی نباید به فکر جان خویش باشیم و به پیروزی فکر کنیم بلکه تنها باید به فکر موفقیّت در امتحان باشیم و همه‌ی کارها را در دست خدا ببینیم که همین رمز قبولی در امتحان است.

4. مرگ و زندگی را هم باید در دست خدا بدانیم چه در معرکه‌ی جنگ و چه در خانه و رختخواب اگر خدا بخواهد در رختخواب می‌میریم اما اگر نخواهد در میدان جنگ هم باشیم، نمی‌میریم.

نوشته شده در چهارشنبه 20 بهمن 1395 ساعت 10:35 ق.ظ توسط بهانه بودن همه‌ی کارها را در دست خدا ببینیم! |


Design By : Pichak