تبلیغات
مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم - مطالب مرداد 1396مائده ǀ پایگاه تخصصی آموزش قرآن کریم

جوانی فصل شورانگیز زندگی و مظهرنشاط و سازندگی است. روح لطیف و قلب ظریف جوان، جلوه ی زیبای آفرینش و صحیفه ی مصفای هستی است.با سپری شدن ایام کودکی و ورود به دنیای نوجوانی و سپس جوانی، اشتیاق و تلاش جوانان برای شناخت خود و پایه گذاری صفات شخصیتی و هویت منسجم چندین برابر می شود.

جوانی دوران تکوین شخصیت است و به فرموده حضرت علی (علیه السلام):

«انّما قلب الحدث کالأرض الخالیة ما ألقی فیها من شیءٍ قبلته».

به درستی که قلب نوجوان هم چون زمین ناکشته است. هرچه در آن افکنند، آن را می پذیرد.

نوجوانی و جوانی دوران الگو یابی و الگو گزینی است. در دوران شکل گیری شخصیت، چگونه بودن یا چگونه شدن را الگوها به نوجوانان و جوانان ارایه می دهند. پس توجه به این موضوع بسیار مهم و ضروری است؛ هم برای پدر و مادر و مربیان گران قدر و هم برای خود نوجوانان که از احساسات بیشتر بهره می گیرند.برای این منظور چه زیباست که به چشمه جوشان فیض الهی، یعنی قرآن کریم مراجعه کنیم و با شناسایی الگوهای رفتاری مناسب، آن ها را به جوانان عزیزمان که قلب با صفایشان سرشار از نور معنویت و فضیلت طلبی است، ارایه کنیم، هم چنان که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) فرموده است:

«اوصیکم بالشباب خیراً فانّهم ارقّ افئدة».

به شما سفارش می کنم تا در مورد جوانان به نیکویی رفتار کنید؛ زیرا قلب هایی رقیق و نفوذ پذیر دارند.

در راستای این هدف، به شماری از آیات سوره مبارکه «القصص» اشاره می کنیم که در آن ماجرایی مطرح می شود که میان حضرت موسی (علیه السلام) و دختران جوان و مؤمن «مدیَنی» رخ داده است. در این جا، دو الگوی زیبای اخلاقی و رفتاری برای جوانان معرفی می گردد.

درهنگام جوانی، اتفاقی برای حضرت موسی پیش می آید، به گونه ای که در جریان دفاع از یکی از افراد بنی اسرائیل، یکی از فرعونیان را می کشد. به همین دلیل، ناچار می شود از مصر هجرت کند و به سرزمینی دیگر پناه برد. پس راه مدین را در پیش می گیرد:«ولمّا ورد ماء مدین وجد علیه أمّة من النّاس یسقون و وجد من دونهم إمرأتین تذودان قال ما خطبُکما قالتا لا نسقی حتّی یصدر الرّعاء وأبونا شیخ کبیر».

و هنگامی که به چاه آب مدین رسید، گروهی از مردم را در آن جا دید که چهار پایان خود را سیراب می کنند. در کنار آن ها دو زن دید که مراقب گوسفندان خویش هستند (و به چاه نزدیک نمی شوند) به آن ها گفت: کار شما چیست؟ (چرا گوسفندان خود را آب نمی دهید؟) گفتند: ما آن ها را آب نمی دهیم تا چوپان ها همگی خارج شوند و پدر ما مرد کهن سالی است.

ادامه مطلب...
نوشته شده در شنبه 28 مرداد 1396 ساعت 07:32 ق.ظ توسط بهانه بودن الگوی دختران و پسران جوان در قرآن |

1.متداولترین نام
 متداولترین نام در دنیا محمد است.

2.نماز مستحبی
نماز مستحبی را می توان در حال راه رفتن و سواری خواند گر چه رو به قبله هم نباشی.

3.سجده
سجده بر توتون جایز است.

4.مهمترین اعمال دینی
نماز مهمترین اعمال دینی است كه اگر قبول درگاه خداوند عالم گردد عبادت های دیگر هم قبول می شود.  

5.قرآن كریم
قرآن كریم داراى سى جزء است [= سى پاره‏]، كه هر جزء با جزء دیگر از نظر طول برابر است. احتمال دارد كه حضرت رسول(ص) یا جانشینان ایشان این تقسیم را، براى آن‏كه قراءت روزانه قرآن آسان باشد، انجام داده ‏اند.

6.قرآن كریم
هر جزء از اجزاى سى‏ گانه قرآن، چهار یا دو حزب و كل قرآن 120 یا شصت حزب است. شاید این تقسیم‏ بندى نیز براى تسهیل قراءت قرآن در مجالس فاتحه بوده باشد.7.قرآن كریم
تعداد آیات قرآن بر طبق روایات 6236 فقره است.
تعداد كلمات قرآن 77807 فقره است.

8. حروف مقطّعه
 حروف مقطّعه  به حروفى مانند الم [الف، لام، میم‏]، طسم [طا،سین ، میم‏]، كهیعص [كاف، هاء، یاء، عین، صاد] گفته مى ‏شود كه گسسته از همند و متشكل از 29 حرف یا مجموعه حروف هستند كه در آغاز 28 سوره قرآن - كه همگى مكى هستند جز بقره و آل عمران - آمده است.

9.بلندترین و كوتاه‏ترین
بلندترین سوره قرآن، سوره بقره است.
كوتاه‏ترین سوره، سوره كوثر است كه طول آن فقط یك سطر و نیم است.

10.تمامى حروف الفبا
دو آیه در قرآن هست كه تمامى حروف الفبا در آنها به‏كار رفته است، این دو آیه عبارتند از آیه 154 سوره آل‏عمران كه آغاز آن چنین است: <ثمّ أنزل علیكم من بعد الغمّ أَمَنةً نعاساً یغشى طائفة منكم...» و دیگر آیه 29 (=آیه آخر) سوره فتح كه آغاز آن چنین است: <محمّد رسول‏اللَّه و الذین معه أشدّاء على الكفار رحماءُ بینهم...».

ادامه مطلب...
نوشته شده در شنبه 21 مرداد 1396 ساعت 08:09 ق.ظ توسط بهانه بودن دانستنی های قرانی |


Design By : Pichak