ذکر امروز
آیه امروز
حدیث قرآنی
امکانات جانبیاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

حمایت می کنیم
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • طراوت تلاوت
  قرآن کتابی است که در کم تر از ربع قرن قبایل پراکنده و صحرانشین و در بند مثلث شراب و شهوت و شمشیر را به تعیین کننده ترین مردان سرنوشت جهان تبدیل می کند و در کم تر از یک قرن فرهنگی نو و انقلابی در تمدن بشری می آفریند . قرآن کتابی است که با نام «خدا» آغاز می شود و با نام «مردم » پایان می یابد ...

  ادامه مطلب ...
 • خط قرمزهای قرآنی
  یکی از رفتارهای ناپسند و غیر اخلاقی مساله بدبینی و تجسس در اموری می باشد که به ما مربوط نیستند . این رفتار غیر اخلاقی و غیر دینی یکی از گناهان بزرگ به حساب می آید که هم در کلام الهی و هم در روایات حضرات معصومین علیهم السلام مورد نکوهش قرار گرفته است...

  ادامه مطلب ...
 • کلام عرشی
  در آیه الکرسی شانزده مرتبه از خداوند، سخن آمده است، لذا پیامبر اکرم (ص) و ائمّه معصومین اهمیت خاصی برای آن قائل بوده اند. ...

  ادامه مطلب ...
 • قرآن در زندگی بشر کجاست؟
  قرآن در زندگی بشری در ابعاد مختلف فردی، اجتماعی و حتی بین المللی، قابل دقت و بررسی است كه به طور مختصر به بعضی از آنها اشاره می شود...

  ادامه مطلب ...
شنبه 28 مرداد 1396 :: نویسنده : مستور
جوانی فصل شورانگیز زندگی و مظهرنشاط و سازندگی است. روح لطیف و قلب ظریف جوان، جلوه ی زیبای آفرینش و صحیفه ی مصفای هستی است.با سپری شدن ایام کودکی و ورود به دنیای نوجوانی و سپس جوانی، اشتیاق و تلاش جوانان برای شناخت خود و پایه گذاری صفات شخصیتی و هویت منسجم چندین برابر می شود.

جوانی دوران تکوین شخصیت است و به فرموده حضرت علی (علیه السلام):

«انّما قلب الحدث کالأرض الخالیة ما ألقی فیها من شیءٍ قبلته».

به درستی که قلب نوجوان هم چون زمین ناکشته است. هرچه در آن افکنند، آن را می پذیرد.

نوجوانی و جوانی دوران الگو یابی و الگو گزینی است. در دوران شکل گیری شخصیت، چگونه بودن یا چگونه شدن را الگوها به نوجوانان و جوانان ارایه می دهند. پس توجه به این موضوع بسیار مهم و ضروری است؛ هم برای پدر و مادر و مربیان گران قدر و هم برای خود نوجوانان که از احساسات بیشتر بهره می گیرند.برای این منظور چه زیباست که به چشمه جوشان فیض الهی، یعنی قرآن کریم مراجعه کنیم و با شناسایی الگوهای رفتاری مناسب، آن ها را به جوانان عزیزمان که قلب با صفایشان سرشار از نور معنویت و فضیلت طلبی است، ارایه کنیم، هم چنان که پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) فرموده است:

«اوصیکم بالشباب خیراً فانّهم ارقّ افئدة».

به شما سفارش می کنم تا در مورد جوانان به نیکویی رفتار کنید؛ زیرا قلب هایی رقیق و نفوذ پذیر دارند.

در راستای این هدف، به شماری از آیات سوره مبارکه «القصص» اشاره می کنیم که در آن ماجرایی مطرح می شود که میان حضرت موسی (علیه السلام) و دختران جوان و مؤمن «مدیَنی» رخ داده است. در این جا، دو الگوی زیبای اخلاقی و رفتاری برای جوانان معرفی می گردد.

درهنگام جوانی، اتفاقی برای حضرت موسی پیش می آید، به گونه ای که در جریان دفاع از یکی از افراد بنی اسرائیل، یکی از فرعونیان را می کشد. به همین دلیل، ناچار می شود از مصر هجرت کند و به سرزمینی دیگر پناه برد. پس راه مدین را در پیش می گیرد:«ولمّا ورد ماء مدین وجد علیه أمّة من النّاس یسقون و وجد من دونهم إمرأتین تذودان قال ما خطبُکما قالتا لا نسقی حتّی یصدر الرّعاء وأبونا شیخ کبیر».

و هنگامی که به چاه آب مدین رسید، گروهی از مردم را در آن جا دید که چهار پایان خود را سیراب می کنند. در کنار آن ها دو زن دید که مراقب گوسفندان خویش هستند (و به چاه نزدیک نمی شوند) به آن ها گفت: کار شما چیست؟ (چرا گوسفندان خود را آب نمی دهید؟) گفتند: ما آن ها را آب نمی دهیم تا چوپان ها همگی خارج شوند و پدر ما مرد کهن سالی است.

ادامه مطلب...


نوع مطلب : قرآن، 
برچسب ها : جوان، اصلاح در جوانی، الگوی دختران و پسران، عفت، حضرت شعیب،
شنبه 21 مرداد 1396 :: نویسنده : مستور
1.متداولترین نام
 متداولترین نام در دنیا محمد است.

2.نماز مستحبی
نماز مستحبی را می توان در حال راه رفتن و سواری خواند گر چه رو به قبله هم نباشی.

3.سجده
سجده بر توتون جایز است.

4.مهمترین اعمال دینی
نماز مهمترین اعمال دینی است كه اگر قبول درگاه خداوند عالم گردد عبادت های دیگر هم قبول می شود.  

5.قرآن كریم
قرآن كریم داراى سى جزء است [= سى پاره‏]، كه هر جزء با جزء دیگر از نظر طول برابر است. احتمال دارد كه حضرت رسول(ص) یا جانشینان ایشان این تقسیم را، براى آن‏كه قراءت روزانه قرآن آسان باشد، انجام داده ‏اند.

6.قرآن كریم
هر جزء از اجزاى سى‏ گانه قرآن، چهار یا دو حزب و كل قرآن 120 یا شصت حزب است. شاید این تقسیم‏ بندى نیز براى تسهیل قراءت قرآن در مجالس فاتحه بوده باشد.7.قرآن كریم
تعداد آیات قرآن بر طبق روایات 6236 فقره است.
تعداد كلمات قرآن 77807 فقره است.

8. حروف مقطّعه
 حروف مقطّعه  به حروفى مانند الم [الف، لام، میم‏]، طسم [طا،سین ، میم‏]، كهیعص [كاف، هاء، یاء، عین، صاد] گفته مى ‏شود كه گسسته از همند و متشكل از 29 حرف یا مجموعه حروف هستند كه در آغاز 28 سوره قرآن - كه همگى مكى هستند جز بقره و آل عمران - آمده است.

9.بلندترین و كوتاه‏ترین
بلندترین سوره قرآن، سوره بقره است.
كوتاه‏ترین سوره، سوره كوثر است كه طول آن فقط یك سطر و نیم است.

10.تمامى حروف الفبا
دو آیه در قرآن هست كه تمامى حروف الفبا در آنها به‏كار رفته است، این دو آیه عبارتند از آیه 154 سوره آل‏عمران كه آغاز آن چنین است: <ثمّ أنزل علیكم من بعد الغمّ أَمَنةً نعاساً یغشى طائفة منكم...» و دیگر آیه 29 (=آیه آخر) سوره فتح كه آغاز آن چنین است: <محمّد رسول‏اللَّه و الذین معه أشدّاء على الكفار رحماءُ بینهم...».

ادامه مطلب...


نوع مطلب : پیام قرآنی، 
برچسب ها : پیام قرآنی، دانستنی ها، اعجاز، انبیاى الهى،
ابن کوّاء به امیرالمؤمنین علی علیه السلام گفت:« در قرآن آیه‌ای است که مرا در دینم به شک و تردید انداخته است.»

امام به او فرمود:« مادرت به عزایت بنشیند. کدام آیه است؟»

ابن کوّاء گفت:« این که خداوند در سوره نور، آیه 41 می‌فرماید:« والطیر صافات کل قد علم صلاته و تسبیحه» ( مرغ در هوا که پر می‌گشاید همراه باقی موجودات به تسبیح و ثنای خدا مشغول است و همگان صلاة و دعا و تسبیح او را می‌دانند.) این پرنده کدام و این صلاة و تسبیح چیست؟»امام در پاسخ او فرمود:« وای بر تو، خداوند فرشتگان را به صورت‌های گوناگون آفرید. بدان که خداوند فرشته‌ای دارد به صورت خروسی با صدای بسیار بلند که بسیار سفید و زیباست و چنگال‌هایش در زمین هفتم فرو رفته و پایش زیر عرش خداوند رحمان قرار دارد؛ یک بالش در مشرق و بال دیگرش در مغرب است. بالی که در مشرق است از آتش و بالی که در مغرب است از یخ است. هنگامی که وقت نماز می‌رسد، بر پاهایش می‌ایستد و از فراز عرش گردن می‌کشد و مثل خروس‌های شما در خانه‌هاتان، بال‌هایش را به‌هم می‌زند و شروع به خواندن می‌کند. و تفسیر این آیه قرآن، همین است یعنی خروس‌های روی زمین از خواندن این فرشته‌ای که به صورت خروس است خبر دارند.»

منابع:
بحارالانوار، ج40، ص 283، حدیث 45نوع مطلب : پیام قرآنی، 
برچسب ها : امیرالمؤمنین علی علیه السلام، فرشتگان، تسبیح،
جمعه 6 مرداد 1396 :: نویسنده : مستور
أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یزْجِی سَحَاباً ثُمَّ یؤَلِّفُ بَینَهُ ثُمَّ یجْعَلُهُ رُکَاماً فَتَرَی الْوَدْقَ یخْرُجُ مِنْ خِلَالِهِ وَینَزِّلُ مِنَ السَّمَاءِ مِن جِبَالٍ فِیهَا مِن بَرَدٍ فَیصِیبُ بِهِ مَن یشَاءُ وَیصْرِفُهُ عَن مَّن یشَاءُ یکَادُ سَنَا بَرْقِهِ یذْهَبُ بِالْأَبْصَارِ نور/43.

ایا نمی بینی خدا ابرها را برای جمع و مرتب شدن می چرخاند، بعد آنها را با هم مألوف میکند، بعد آنها را روی هم انباشته میکند، و بعد می بینی که از میان امتداد آنها قطره بیرون می آید. و از ابرهای کوه مانند که ریزه های یخ دارند نیز با چرخاندن آنها تگرگ نازل میکند و آنها را بر سر هر که بخواهد میریزد و هر که را نخواهد نمیریزد. برق آن نزدیک است دیدگان را بگیرد.

از آیه فوق این نکات زیر را میتوان برداشت نمود:

1. ابرها برای جمع و مرتب شدن چرخانده می شوند:

از تصاویر گرفـتـه شده با ماهواره دیده می شود که گـردبـادها ابرها را می چرخانند، گردابی ابری را شکل داده و آنها را جمع می کنند.(زجو به معنی هـل دادن یا پیچاندن یا گرداندن چیزی برای مرتب شدن یا شکل گرفـتن است).

2. ابرها مألوف می شوند:

قرآن در مورد ابرها از واژه تألیف استفاده کرده است. تألیف به معنی سازگار نمودن و پیوند دادن دو یا چند چیز متفاوت است. علت استفاده از این واژه می تواند این باشد که پاره ابرها، از نظر دما، غلظت بخار آب، ترکیبات و غیره با هم فرق میکنند.

3. ابرها روی هم مـتـراکم می شوند:

ابرها روی هم انباشته و متراکم می شوند. گاهی تراکم آنها به چند صد متر هم میرسد.

4.قطره از خلال امتداد ابر میریزد:

وقتی وضعیت جوی به نقطه بارش برسد، ابتدا ذرات آب در بخش های بالایی ابر با هم ترکیب می شوند. سپس قطره های ریز در حد سقوط کردن تشکیل می شـوند و از بالای ابر سقوط می کنند. قطره ها در مسیر سقوط خـود با میلیون ها مولکول های دیگر آب برخورد میکنند که جذب آنها می شود و رفته رفـته بزرگتر میشوند. تا اینکه به پایین ابر میرسند و آن را ترک میکنند.

ادامه مطلب...


نوع مطلب : قرآن، 
برچسب ها : کوه، یخ، برق، قطره، ابر کوه،


آموزش قرآن
درباره وبآنگاه كه در دل سیاهی شب و در اعماق تاریك ظلمات، در جست وجوی نور و روشنی، شمع وجودت از شور و التهاب می سوزد و در آرزوی صلح و سپیدی، افق را به امید نظاره فلق می نگری تا شاید طلوع فجر را در نیمه شب تماشا كنی، قرآن را باز كن تا در فلق برگ هایش، در افق اندیشه ات فجر را ببینی،قرآن بخوان.
معرفی کتاب


کتاب «نگرشی دیگر به قرآن» به قلم حجت الاسلام مهدی نخاولی شامل متن آموزش کارگاهی با نگاه عملیاتی و پیشرفته به قرآن و نحوۀ استفاده از آن در زندگی است....
نظرسنجی
به نظر شما حمایتهای اعتباری دولت در امور قرآنی، در كدام حوزه مفیدتر خواهد بود؟