ذکر امروز
آیه امروز
حدیث قرآنی
امکانات جانبیاین نوا را در وبلاگ خود پخش کنید:

حمایت می کنیم
آمار
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • طراوت تلاوت
  قرآن کتابی است که در کم تر از ربع قرن قبایل پراکنده و صحرانشین و در بند مثلث شراب و شهوت و شمشیر را به تعیین کننده ترین مردان سرنوشت جهان تبدیل می کند و در کم تر از یک قرن فرهنگی نو و انقلابی در تمدن بشری می آفریند . قرآن کتابی است که با نام «خدا» آغاز می شود و با نام «مردم » پایان می یابد ...

  ادامه مطلب ...
 • خط قرمزهای قرآنی
  یکی از رفتارهای ناپسند و غیر اخلاقی مساله بدبینی و تجسس در اموری می باشد که به ما مربوط نیستند . این رفتار غیر اخلاقی و غیر دینی یکی از گناهان بزرگ به حساب می آید که هم در کلام الهی و هم در روایات حضرات معصومین علیهم السلام مورد نکوهش قرار گرفته است...

  ادامه مطلب ...
 • کلام عرشی
  در آیه الکرسی شانزده مرتبه از خداوند، سخن آمده است، لذا پیامبر اکرم (ص) و ائمّه معصومین اهمیت خاصی برای آن قائل بوده اند. ...

  ادامه مطلب ...
 • قرآن در زندگی بشر کجاست؟
  قرآن در زندگی بشری در ابعاد مختلف فردی، اجتماعی و حتی بین المللی، قابل دقت و بررسی است كه به طور مختصر به بعضی از آنها اشاره می شود...

  ادامه مطلب ...
شنبه 27 آبان 1396 :: نویسنده : مستور
«انّ لکلّ شیءٍ قلب و قلب القرآن یس».(ثواب الاعمال) «برای هر چیزی قلبی است و قلب قرآن سوره‌ی «یس» است».

قلب عالم وجود، محمد(ص) است و سوره‌ای هم که ویژه‌ی محمد (ص) باشد،نسبت به همه‌ی قرآن، قلب قرآن است؛ چرا که خداوند فرموده است«لولاک لما خلقت الافلاک» ؛اگر به خاطر تو (حضرت محمد(ص))،نبود افلاک را نمی‌ آفریدم. پس،همه‌ی موجودات به طفیل محمد (ص) موجود گردیدند.مطالب اصلی قرآن که مربوط به مبدأ و معاد و دعوت به آن است،در سوره‌ی یس، جای دارد. هر که،در روز این سوره را بخواند تا شب،از جمله‌ی حفظ شدگان و روزی داده شدگان است، و هر که در شب بخواند،تا روز،از جمله‌ی حفظ شدگان و روزی داده شدگان است.هر که در قبرستان،این سوره را بخواند، عذاب «اهل قبر» آن، کم می‌شود، و به تعداد مردگان،ثواب،برای قاری آن نوشته شود و بلاهای دنیا و عذاب‌های آخرت از او دفع گردد و به همین جهت این سوره را «دافعه» می‌نامند، همچنین،به آن «قاضیه» می‌گویند؛چون که همه‌ی حاجت‌های خواننده‌ی آن روا گردد.

امام صادق(ع) فرموده‌اند:« در قرآن، برای رسول خدا ، پنج نام ، وجود دارد : محمد، احمد ، عبداللّه ، یس و نون » و رسول خدا(ص) نیز،فرموده‌اند:«سوره ‌ی یس در تورات،«معمّه» نامیده شده است؛ یعنی نیکی هر دو جهان،شامل حال صاحب او است و از او بلاهای دنیا و عذاب‌های آخرت را دور می‌کند ».

در مورد اهمیت تعلیم قرآن،از امام صادق(ع) روایت شده:

«سوره‌ ی یس را به فرزندان خودبیاموزید؛«فانها ریحانة القرآن؛ زیرا که آن گل خوشبوی قرآن است».

ادامه مطلب...


نوع مطلب : خواص سوره ها، 
برچسب ها : قرآن، سوره یس، رسول خدا(ص)، آخرت، قلب قران،
پنجشنبه 25 آبان 1396 :: نویسنده : مستور
قرآن در دسترس!
حضرت ایت الله العظمی مرعشی نجفی رحمه الله قرآنی داشتند که بیش از شصت سال از روی آن، تلاوت میکردند. بهگونه ای که بر اثر استفاده زیاد، فرسوده و چندین بار صحافی شده بود. هنگام استراحت و خواب، این قرآن را بالای سرشان قرار میدادند. ایشان به خویشاوندان و نزدیکان و به ویژه به فرزندان خود سفارش میکردند: در منزل قرآن را دور از دسترس قرار ندهید؛ بلکه همیشه قرآن را در طاقچه و جایی بگذارید که در معرض دید باشد تا همیشه دیده شود. ایشان میفرمودند: یادتان نرود هرگاه چشمتان به قرآن میافتد، چند آیه ای از آن تلاوت کنید.

حلال مشکل
دکتر حسین کرمی نقل میکند: در کشور هندوستان دیداری با رئیس جمهور وقت هند ـ که هندو مذهب بود ـ داشتیم. از من خواست که آیاتی از قرآن را برایش تلاوت کنم. من سوره مبارکه حمد را خواندم. وقتی تمام کردم، گفت: تکرار کنید. من 4ـ5 بار سوره مبارکه حمد را تلاوت کردم. وقتی تمام شد، علت تقاضای تکرار را پرسیدم؟ گفت: من در مورد قرآن مطالعات زیادی داشتم؛ مخصوصاً سوره مبارکه حمد و مفاهیم بسیاری را از این سوره برداشت کرده ام. هر بار در شورای ایالتی مشکلی برای من پیش می آمد، از مسلمانها می خواستم سوره حمد را برای من بخوانند.

ادامه مطلب...


نوع مطلب : پیام قرآنی، 
برچسب ها : قرآن، سوره مبارکه حمد، تلاوت، اخلاق،
مطابق آیات و روایات قرآن کریم نسخه شفابخش دردهای جسمی وروحی انسان هاست و به تأیید ائمه (ع) درمان همه دردها در قرآن وجود دارد.

امام رضا علیه السلام فرموده اند : هر کس که به بیماری ای مبتلا شده ، اگر سوره حمد را هفت مرتبه بخواند بهبود می یابد و اگر چنین نشد هفتاد مرتبه بخواند حتما بهبود می یابد . (1)

امام رضا (ع) در مورد ویژگی شفابخشی برخی از آیات قرآن فرمود: هر کس این دو آیه را سه مرتبه بر روغن یا سمن یا روغن بنفشه بخواند و آن روغن را درگوش خود بریزد گوشش شفا پیدا می کند . 1- (سوره مبارکه لقمان آیه 7) کَاَنْ لَمْ یَسْمَعْها کانَ فی اُذُنَیْهِ وَ قْرًا 2-(سوره مبارکه الاسراء آیه 36) اِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ ..... تا آخر آیه.

و در مورد مبتلا نشدن به دل درد فرمودند :اگر کسی در هر شب سوره قل اعوذبرب الناس و سوره قل اعوذ برب فلق را سه مرتبه و سوره قل هو الله احد را یکصد مرتبه واگر نتوانست پنجاه مرتبه بخواند پروردگار عالم او را از مرض دل درد دور می کند به این کار تا سر پیری مداومت داشته باشد .

امام رضا علیه السلام همچنین می فرمایند : هر که صداعى (سردرد) یا غیر آن عارض شود دستهاى خود را بگشاید و سوره فاتحه و قل هو الله احد و قل اعوذ برب الناس و قل اعوذ برب الفلق بخواند و دست بر روى خود بکشد، آن آزار برطرف شود. (2)

ادامه مطلب...


نوع مطلب : خواص سوره ها، 
برچسب ها : امام رضا(ع)، ثواب الاعمال، سوره، آیات، نسخه شفابخش،
پنجشنبه 18 آبان 1396 :: نویسنده : مستور
اهتمام پیامبر و مسلمانان به امر تلاوت
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله تعدادی از صحابه بزرگ خود را برای تعلیم قرآن به مسلمانان در نقاط مختلف مأمور گردانید تا مسلمانان با قرآن و دستورهای آن انس بگیرند.اما این امر محقق نمیشد، مگر اینکه ابتدا آنها را با نحوه خواندن قرآن و اقسام علائم آن آشنا میکردند تا در مرحله اول بتوانند، آیت کریمه را صحیح و بدون غلط بخوانند.این هدف، همه مسلمانان را موظف میکرد تا قرآنخوان بشوند، آن هم بهطور صحیح و شایسته، از هر قوم و طایفه که باشند؛ خواندنی که کمکم به گفتوگو و به کار بستن قرآن در زندگی منتهی میشد. در واقع، همه مسلمانان از هر قوم و از هر منطقه ای که بودند، خود را ملزم میدانستند به خواندن قرآن به لهجه عربی فصیح و آشکار.

امروزه نیز مسلمانان، از هر کشور و هر گروهی که باشند، موظف اند فقط به یک زبان قرآن بخوانند و آن زبان و لهجه فصیح عربی است و این خود عاملی برای همسویی و وحدت جهانی مسلمانان میباشد. بدین جهت، آموزش زبان قرآن (زبان فصیح عربی) حد و مرز و کشور و رنگ و آداب و رسوم قومی و جغرافیا نمیشناسد. چه زبان هندی، چه فارسی، چه ترکی، چه انگلیسی، چه کردی و غیره، همه و همه در یک امر الهی مشترک هستند و آن خواندن قرآن به لحن عربی: بلسان عربی مبین.

بعد از روشن شدن مطلب این سؤالات مطرح میشود:ادامه مطلب...


نوع مطلب : قرآن، 
برچسب ها : تلاوت، قرآن، تلاوت خوب، خواندن قرآن به لهجه عربی، خواندن قرآن به لحن عربی،
دوشنبه 15 آبان 1396 :: نویسنده : مستور
اهمیت تربیت صحیح بر کسی پوشیده نیست و در این میان نباید از تأثیر روزی و غذای حلال بر این مسأله غافل شد و در قرآن کریم و احادیث معصومین(ع) نسبت به تأثیر روزی حلال بر تربیت و کمال روح آدمی سفارش شده است. تربیت صحیح فرزندان از مسائل اساسی در دین مبین اسلام است که در سعادت دنیوی و اخروی انسان ها تأثیرگذار است و از این رو خداوند برترین انسان های خود را که همانا رسولان هستند را واسطه تربیت قرار داده است.

هر آنچه که در آیات کتاب آسمانی مسلمانان در زمینه، راه و رسم و دستورات تربیتی آمده است را می توان به منزله اصل تربیتی در نظر گرفت که همواره می بایست آن را سرلوحه امور قرار داد. تربیت در کلام، به معنای آماده کردن بستر مناسبی برای شکوفایی، پرورش و تبدیل توانایی های فرزندان از بالقوه به بالفعل در ابعاد متفاوت است. تربیت در معنای کلی، مشتمل بر ارتقای فرد از نظر عقلانیت، اخلاقیات، حضور در اجتماع، نگرش سیاسی و فرهنگی است؛ به طوری که انسان را از پله های نازل حیوانی به اوج کمال انسانیت می رساند.

بی تردید خوشبختی و پریشانی، تیره بختی و کامروایی هر فرد به نوع تربیت او بستگی داشته و تنها ملاک لازم برای رسیدن انسان به اوج کمال فردی، یافتن اصل وجودی آدمی است. به همین سبب است که پروردگار متعال، بالاترین و ارزشمندترین آدمیان یعنی رسولان و پیام آوران الهی را مورد تربیت خود قرار داده و پس از آن، این امر خطیر بر عهده اولیا گذاشته شده تا با تدوین برنامه ای چند جانبه و درست که در چهارچوب دین مبین اسلام است، نسبت به تربیت فرزندان تلاش کنند.اهداف، نگرش ها و روش های متفاوتی که در تربیت ادیان و مکاتب وجود دارد را می توان به عدم درک صحیح و نظارت کافی در برنامه ریزی و طرح تربیت دانست و گم گشتگی فرد در قرار دادن الگویی مناسب جهت پیروی از آن را از این رو برشمرد. لیکن در قرآن مجید به عنوان چشمه جاوید و منبع لایزال برای انسانیت، کامل ترین برنامه تدوین شده برای تربیت بشریت را ارائه داده است؛ تا آن جا که یکی از صفات خداوندی را تربیت دانسته و هدف نهایی از تربیت را خدایی شدن می داند.

در قرآن راه و روش تربیت بر سه اصل تقسیم بندی شده است‌.

ادامه مطلب...


نوع مطلب : پیام قرآنی، 
برچسب ها : قرآن مجید، تربیت فرزند، حلال، غذای حلال، سلامت،
رفتن جان انسانها توسط خدا، صورت می گیرد، و اگر در آیاتی گرفتن جان انسانها به فرشتگان نیز نسبت داده شده با فاعلیت خدای متعال در تضاد نیست؛چرا که آنها نیز این نیرو و توان را از خدای متعال گرفته اند.یکی از سوالات و موضوعاتی که در بعضی محافل و فضاهای رسانه‌ای دستخوش اشکال و شبهه علیه آموزه‌های قرآنی شده، موضوع قابض ارواح است. این دسته افراد با دستاویز قرار دادن بعضی آیات، این چنین وانمود می‌کنند که در آیات قرآن، تناقض وجود دارد؛ چرا که در بعضی از آیات قبض کننده‌ی روح انسانها، خدای متعال و در بعضی ملک‌الموت و در بعضی دیگر تعدادی از فرشتگان معرفی شده است. این دسته افراد این بیانات مختلف را در زمره‌ی تناقضات قرآنی به حساب آورده‌اند. در این نوشتار به دنبال روشن کردن حقیقت و رد این شبهه هستیم.

قبض کننده ی ارواح در قرآن
با رجوع و بررسی در آیات قرآن کریم، با آیاتی مواجه می‌شویم که در آنها قبض کننده‌ی ارواح افراد مختلفی معرفی شده‌اند.

الف). خدای متعال: در بعضی از آیات خدای متعال، خود را قبض کننده روح انسانها معرفی می‌فرماید: «اللَّهُ یَتَوَفَّى الْأَنْفُسَ حینَ مَوْتِها وَ الَّتی‏ لَمْ تَمُتْ فی‏ مَنامِها فَیُمْسِکُ الَّتی‏ قَضى‏ عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَ یُرْسِلُ الْأُخْرى‏ إِلى‏ أَجَلٍ مُسَمًّى إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ [زمر/۴۲] خداوند، ارواح را به هنگام مرگ قبض مى‏‌کند، و ارواحى را که نمرده‏‌اند نیز به هنگام خواب مى‏‌گیرد؛ سپس ارواح کسانى که فرمان مرگشان را صادر کرده نگه مى‏‌دارد و ارواح دیگرى را (که باید زنده بمانند) بازمى‏‌گرداند تا سرآمدى معیّن در این امر نشانه‏‌هاى روشنى است، براى کسانى که اندیشه مى‏ کنند!»

ب). ملک‌الموت: از بعضی آیات نیز این چنین استفاده می‌شود که خدای متعال، جان انسان ها را توسط فرشته مرگ، می‌گیرد. در سوره سجده این چنین بیان شده است: «قُلْ یَتَوَفَّاکُمْ مَلَکُ الْمَوْتِ الَّذی وُکِّلَ بِکُمْ ثُمَّ إِلى‏ رَبِّکُمْ تُرْجَعُونَ [سجده/۱۱] بگو: «فرشته مرگ که بر شما مأمور شده، (روح) شما را مى‏‌گیرد؛ سپس شما را بسوى پروردگارتان بازمى‏‌گردانند.»

ج) جمعی از فرشتگان: در بعضی دیگر از آیات نیز شاهد هستیم که خدای متعال قبض کننده‌ی روح انسان ها را فرشتگان و فرستادگان الهی معرفی می‌فرماید: «الَّذینَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلائِکَهُ ظالِمی‏ أَنْفُسِهِمْ فَأَلْقَوُا السَّلَمَ ما کُنَّا نَعْمَلُ مِنْ سُوءٍ بَلى‏ إِنَّ اللَّهَ عَلیمٌ بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ [نحل/۲۸] همانها که فرشتگان (مرگ) روحشان را مى‏‌گیرند در حالى که به خود ظلم کرده بودند! در این موقع آنها تسلیم مى‏‌شوند (و بدروغ مى‌گویند:) ما کار بدى انجام نمى‏‌دادیم! آرى، خداوند به آنچه انجام مى‏‌دادید عالم است.» و در آیه دیگر خدای متعال می‌فرماید: «وَ هُوَ الْقاهِرُ فَوْقَ عِبادِهِ وَ یُرْسِلُ عَلَیْکُمْ حَفَظَهً حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ تَوَفَّتْهُ رُسُلُنا وَ هُمْ لا یُفَرِّطُونَ[انعام/۶۱] او بر بندگان خود تسلّط کامل دارد و مراقبانى بر شما مى‏‌گمارد تا زمانى که یکى از شما را مرگ فرا رسد (در این موقع،) فرستادگان ما جان او را مى‏‌گیرند و آنها (در نگاهدارى حساب عمر و اعمال بندگان،) کوتاهى نمى‏‌کنند.»

ادامه مطلب...


نوع مطلب : قرآن، 
برچسب ها : ملک الموت، مومنین، قبض روح، خداوند، مرگ،
مسلمانان برای حضرت عیسی و مادر او حضرت مریم احترام بسیاری قائلند و حضرت مریم از جهات بسیاری الگو و الهام‌بخش مسلمانان است. در ایّام کریسمس و موسم تعطیلات مسیحیان به سر می‌بریم. اما متأسفانه گاهی اقدامات خشونت‌آمیز، تروریسم و جنایت‌های بی‌رحمانه‌ای که اتّفاق می‌افتد شیرینی این لحظات شاد و فرح‌بخش را به تلخی تبدیل می‌کند. ما مسلمانان کریسمس را جشن نمی‌گیریم، اما از صمیم قلب برای تمام خواهران و برادران مسیحی خود کریسمس شاد و آرامی آرزو می‌کنیم.

شاید خیلی‌ها ندانند که ما مسلمانان برای حضرت عیسی (علیه‌السّلام) و مادر گرامی ایشان حضرت مریم (علیهاالسّلام) عشق و احترام بسیاری قائل هستیم و این دو شخصیت الهی از جهات بسیاری الهام‌بخش ما مسلمانان هستند. در اینجا من به شش نکتۀ مهمّی که دربارۀ حضرت مریم در قرآن کریم ذکر شده است اشاره می‌کنم:

1. نام «مریم» 34 مرتبه در قرآن ذکر شده است.

2. نوزدهمین سوره از قرآن، یعنی سورۀ مریم به نام این بانوی الهی مزیّن است.

3. قرآن کریم حضرت مریم را الگویی برای تمام مسلمانان معرّفی می‌کند و می‌گوید:

«و خداوند برای مؤمنان مریم، دختر عمران را مثال می‌زند» (سورۀ تحریم آیۀ 13).

4. در قرآن از مریم به عنوان زنی محجّبه یاد شده است، لذا حضرت مریم برای من که یک زن مسلمان هستم در رعایت حجاب الگو و الهام‌بخش است.

5. قرآن به‌تفصیل ماجرای تولّد حضرت مریم را تعریف می‌کند و می‌گوید مادر حضرت مریم پیش از به دنیا آمدن فرزندش او را وقف دین کرد. وی به خدا عرضه داشت: «من نام او را مریم می‌گذارم، و او و فرزندانش را از شرّ شیطان در پناه تو قرار می‌دهم» (سورۀ آل‌عمران، آیۀ 36). قرآن می‌فرماید: «پس پروردگارش مریم را با حسن قبول پذیرا شد» (سورۀ آل‌عمران، آیۀ 37). شایان‌ذکر است که دعای مادر حضرت مریم نسل و ذریۀ مریم را نیز دربرمی‌گیرد.

6. قرآن کریم از مریم به عنوان مادر یک پیامبر و بانویی پرهیزکار نام می‌برد و می‌فرماید: «ای مریم، خداوند تو را به کلمه‌ای از جانب خود که نامش مسیح عیسی پسر مریم است بشارت می‌دهد. او در دنیا و آخرت آبرومند و از مقرّبان درگاه الهی است» (سورۀ آل‌عمران، آیۀ 45) و در آیۀ دیگری می‌فرماید: «و یاد کن زمانی را که فرشتگان گفتند ای مریم، خداوند تو را برگزیده و پاک و مطهّر ساخته و تو را بر زنان جهان برتری داده است» (آل‌عمران، آیۀ 42) قران کریم مریم را به عنوان زنی «صدّیقه» معرّفی می‌کند (سورۀ مائده، آیۀ 75).
 
امیدوارم که همۀ ما همچنان به مشترکات دینی‌مان بها دهیم و از طریق عشق و احترام و پذیرش دوجانبه شکرگذار تنوّع و گوناگونی فیمابین خود باشیم. از این طریق است که می‌توانیم افراطی‌گری را شکست دهیم و در کنار هم سال نوی خوبی را رقم بزنیم.

منبع : دین آنلاین  نوع مطلب :
برچسب ها : حضرت مریم، ادیان، قرآن، مسیحیت،
در روایات اهل بیت (علیهم السلام) روایات متعدّدی در ارتباط با موجودات زنده غیر از انسان، وجود دارد و آیات مختلف قرآن نیز وجود آن‌ ها را به صورت کلّی تأیید می‌ کنند.چگونگی خلقت عالم، همیشه به عنوان یکی از رمزآلودترین و قدیمی‌ترین سؤال‌ های انسان بوده است. همواره در امور مبهم و این‌ چنینی، یکی از منابع علمی که مورد رجوع قرار گرفته، وحی و ادیان آسمانی بوده است.

نکته اینجاست که علوم بسیاری، بر انسان‌ مخفی نگاه داشته شده است. دلایل مخفی ماندن آن‌ها شامل حکمت‌هایی است که از جمله آن‌ها می‌توان به سنّت امتحان الهی، راه تلاش برای یادگیری، عدم ظرفیّت روحی بشر در آن زمان و مفسده‌های احتمالی در آن برهه از تاریخ اشاره کرد.یکی از سؤال‌ ها در این باب، پرسش از وجود یا عدم وجود موجودات زنده و هوشمند در آسمان‌ هاست. این‌ که؛ آیا در غیر از این کره خاکی، موجودات زنده دیگری در دل‌ آسمان‌ ها زندگی می‌کنند یا خیر؟ در این نوشتار، نگاهی گذرا به آیات و روایات در این‌ باره خواهیم داشت.

 جنبدگان آسمانی در قرآن
قرآن کریم در مواردی با بکار بردن واژه “دابّه”، گمان‌ های فراوانی را نسبت به تأیید وجود موجودات زنده در فضا، ایجاد کرده است. از جمله این موارد، آن‌ است؛ که می‌فرماید: «وَ مِنْ آیاتِهِ خَلْقُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما بَثَّ فیهِما مِنْ دابَّهٍ وَ هُوَ عَلى‏ جَمْعِهِمْ إِذا یَشاءُ قَدیر [شوری/۲۹] و از آیات اوست، آفرینش آسمان‌ ها و زمین و آن‌چه از جنبندگان در آن‌ها منتشر نموده و او هر گاه بخواهد بر جمع آن‌ ها تواناست!» “دابّه” هم موجودات زنده ذره‌ ‏بینى را شامل مى‏‌شود؛ که داراى حرکت ظریف و مرموزى هستند، و هم حیوانات غول‌ ‏پیکرى که ده‌ ها متر طول و ده‌ ها تن وزن دارند. هر یک به نوعى تسبیح حق مى‏‌گویند، و ثناخوان او هستند و با زبان حال، بیانگر عظمت و قدرت علم بى‌‏پایان او! [۱] علّامه طباطبایی ذیل تفسیر این آیه شریفه می‌گوید: «از ظاهر آن، برمى‏‌آید که در آسمان‌ ها نیز جنبندگانى هست، و این‌که بعضى، جنبندگان آسمان را به ملائکه تفسیر کرده‌‏اند، صحیح نیست؛ زیرا اوّلاً آیه شریفه، مطلق است، و نمى‏‌شود بدون دلیل آن را مقیّد به یک نوع جاندار کرد، و ثانیاً اصولا اطلاق کلمه “دابّه” بر فرشتگان، معهود نیست.»[۲] عبارت “مَن فی السماوات” نیز تائیدی دیگر بر این مطلب است. زیرا “مَن” در مورد انسان‌ها به کار می‌رود.[۳][۴] چنان‌که می‌فرماید: «إِنْ کُلُّ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ إِلاَّ آتِی الرَّحْمنِ عَبْدا [مریم/۹۳] تمام کسانى که در آسمان‌ها و زمین هستند، بنده اویند!»

ادامه مطلب


نوع مطلب : اعجاز قرآن، 
برچسب ها : موجودات بیگانه، جن، ناشناخته، موجودات، روایات،
سه شنبه 2 آبان 1396 :: نویسنده : مستور
در روزگاری که در هیچ یک از نقاط زمین صحبت از گردش زمین به دور خود و خورشید نبود و حتی در دورانی که اروپای به اصطلاح  متمدن امروزی که خیلی ها آن رابغلط بنیان گذار علوم نوین مینامند در تحوش به سر می برد ودر زمانی که سخن از حرکت ماه و زمین و خورشید جرم به شمار می رفت وچه بسا ارباب کلیسا دانشمندانی را به خاطر ابراز حقایق علمی محکوم به مرگ و یا مجبور به توبه می کردند کتاب آسمانی مسلمین قرن ها پیش از این روزگار سیاه اروپا و قبل از اظهارات دانشمندانی نظیر (جوردانوبرونو)،(کپرنیک)،(کپلر)و( گالیله) صریحا از حرکت زمین و سایر کرات اسمانی به گرد خود و خورشید سخن به میان آورد و خط بطلان بر عقاید بطلمیوس که 1500 سال بر اندیشه های بشری حکومت می کرد کشید در این جا آیاتی چند از قرآن مجید را به عنوان شاهد و نمونه ذکر می کنیم.قرآن در سوره ی ملک آیه ی 15 می فرماید :

هُوَ الَّذی جَعَلَ لَکُم الَارضَ ذَلُولاً فَاَمشُوا فی مَناکِبِها...

او خدایی است که زمین را برای شما مرکبی ماهوار و رام شده قرار داد تا بتوانید بر روی آن راهپیمایی کنید....این آیه اشاره به حرکت انتقالی زمین دارد چرا که زمین را به مرکب متحرکی تشبیه کرده است که در عین حرکتی سریع سر نشینان خود را ناراحت نمی کند .واژه ی ((ذلول))در این آیه جامع ترین تعبیری است که درباره ی حرکت زمین شده است ،چرا که این مرکب راهوار با حرکات متعدد و بسیار سریعی که دارد آنچنان آرام به نظر می رسد که گویی مطلقاً ساکن است.خداوند در ایه11  سوره ی فصلت  میفرماید:

ثُم استَوی اِلَی السَّماءِ و هِیَ دُخانُ فَقالَ لَها و لِلاَرضِ ائتِیا طوعاً اَو کَرهاً قالَتا اَتَینا طائِعینَ.

پس پرداخت به آسمان و آن بود گازی شکل و گفت آن را و زمین را بیابید خواه نا خواه گفتند آمدیم و مطیع امریم.آیه فوق نیز به آغاز خلقت وحرکت کرات آسمانی از جمله حرکت کره ی زمین اشاره دارد .در سوره ی زخرف آیه 10 می فرماید:

ادامه مطلب...


نوع مطلب : اعجاز قرآن، 
برچسب ها : حرکت زمین، خداوند، قران، آیات، حرکت وضعی،
سه شنبه 2 آبان 1396 :: نویسنده : مستور
هر ساله همایشی بزرگ با عنوان انتخاب دختر شایسته جهان برگزار می شود و زنان و دخترانی از جهان در آن شرکت می کنند تا بتوانند در اصلی ترین ملاکی که غرب برای انتخاب زن شایسته دارد یعنی زیبایی ظاهری زن حائز رتبه شوند. و در نهایت داوران تعیین شده توسط برگزار کنندگان سودجوی این مسابقه، زنانی را شایسته ترین اعلام می کنند که زیبایی مورد قبول آنان را داشته باشند ولو اینکه زشت ترین رفتارها و سیرت ها را داشته باشند.

اما خدایی که خود خالق زیباییهاست شایستگی زن را به چیزهای دیگری می داند و در منظر او که داور حقیقی است ملاک های سنجش شایستگی یک زن ملاک های دیگری است که خود باید بدست آورد نه آنچه همچون زیبایی خدادادی است. در این مقاله سعی شده است ویژگی های زن شایسته در قران فهرست شود. برخی از این ویژگی ها، ویژگی های انسان شایسته است که زن شایسته نیز باید از آن برخوردار باشد و برخی ویژگی های مخصوص به زن شایسته با توجه به خلقت ویژه زن است:

1. یاد خداوند
از اوصاف و ویژگی های زن نمونه و شایسته، یاد بسیار و پیوسته خداوند، در زندگی است. خداوند این صفت را از نشانه های مؤمنان راستین برشمرده و از آنان چنین تمجید فرمود:«اِنّ المُسلِمینَ و المُسلمتِ و المُؤمنین و المُؤمنت ... والذّاکرِینَ اللّه کَثیرا و الذّاکِرتِ اَعَداللّه لَهُمَ مَغِفرهً و اَجرا عظیما؛(1) مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان باایمان ... و مردان و زنانی که خدا را فراوان یاد می کنند، خدا برای [همه [آنان آمرزش و پاداشی بزرگ فراهم ساخته است.»

در آیه پیش 24 همین سوره خداوند به زنان پیامبر(ص) توصیه فرمود تا هماره به یاد آیات الهی و سخنان حکمت آمیزی که در خانه شان نازل می شود باشند «واذکُرنَ ما یُتلی فی بُیوتُکنَ مِن ایتِ اللّه ِ و الحِکَمه اِنّ اللّه کانَ لَطیفا خَبیرا؛و آنچه را که از آیات و ]سخنان] حکمت [ آمیز] در خانه های شما خوانده می شود یاد کنید در حقیقت خدا همواره دقیق و آگاه است.»

خداخواهی و آخرت طلبی زنان نیز معیار و ملاک اصلی شایستگی و برتری آنان در مقایسه با دیگر زنان جهان است؛ خداوند سبحان این حقیقت را به زنان پیامبر(ص) که باید الگوی دیگر زنان مؤمن باشند چنین بیان فرموده است «یایُهَا النَبّی قُل لاَزِوجِک ... و ان کُنتّن تُرِدنَ اللّه و رَسولَهُ و الدّارَ الاخِرَهَ فِانّ اللّه اَعَدّ لُلمُحِسنِت مِنکنّ اَجرا عَظیما(2)؛ای پیامبر به همسرانت بگو ... و اگر خواستار خدا و فرستاده وی و سرای آخرتید، پس به راستی خدا برای نیکوکاران شما پاداش بزرگی آماده گردانیده است.»

خداوند متعال این صفت را درباره همسر باایمان فرعون که او را بانوی نمونه و مثال زدنی حتی برای مردان روزگار دانسته و چنین یاد می فرماید:«وَ ضَرب اللّه ُ مَثَلاً لِلَذیَن امَنوا امراَتَ فرعَون اِذ قالَت رَبِ ابنِ لی عِندکَ بَیتا فِی الجنّه(3)؛و برای کسانی که ایمان آورده اند، خدا همسر فرعون را مثل آورده آنگاه که گفت: پروردگارا پیش خود در بهشت خانه ای برایم بساز...»

ادامه مطلب...


نوع مطلب : قرآن، 
برچسب ها : زن نمونه، وظایف زن نمونه، جایگاه زن در قرآن، بانوی نمونه، ویژگیهای بانوی مسلمان،


آموزش قرآن
درباره وبآنگاه كه در دل سیاهی شب و در اعماق تاریك ظلمات، در جست وجوی نور و روشنی، شمع وجودت از شور و التهاب می سوزد و در آرزوی صلح و سپیدی، افق را به امید نظاره فلق می نگری تا شاید طلوع فجر را در نیمه شب تماشا كنی، قرآن را باز كن تا در فلق برگ هایش، در افق اندیشه ات فجر را ببینی،قرآن بخوان.
معرفی کتاب


کتاب «نگرشی دیگر به قرآن» به قلم حجت الاسلام مهدی نخاولی شامل متن آموزش کارگاهی با نگاه عملیاتی و پیشرفته به قرآن و نحوۀ استفاده از آن در زندگی است....
نظرسنجی
به نظر شما حمایتهای اعتباری دولت در امور قرآنی، در كدام حوزه مفیدتر خواهد بود؟